Džiaugiamės, galėdami pasidalinti naujiena, kad VU EVAF profesoriaus T. Baleženčio straipsnis kartu su bendraautoriais paskelbtas ypatingai aukšto lygio (ABS 4 lygmuo) moksliniame žurnale „Social Science & Medicine“. Tai ypatingai svarbus įvykis, kadangi tokio lygio publikacijų fakulteto istorijoje yra buvę vos 3.

Prof. T. Baležentis: „Šiuo metu visuomenės senėjimas stebimas daugelyje valstybių. Vyriausybės gali sukurti palankią vyresniems gyventojams aplinką tinkamai sureguliuodama viešosios paramos kryptis ir apimtį. Taigi yra svarbu įvertinti socioekonominio konteksto poveikį vyresnių gyventojų gyvenimo kokybei. Straipsnyje daugiausia dėmesio skiriama vyresnių gyventojų psichinei gerovei, t.y., nagrinėtas depresijos paplitimas. Ši problema yra aktuali, nes vyresni gyventojai dažnai susiduria ekonominiais ir socialiniais sunkumais dėl darbo veiklos nutraukimo, ligų ar kitų su amžiumi susijusių aplinkybių.

Empirinis tyrimas remiasi ketvirtojo Kinijos sveikatos ir pensinio amžiaus ilgalaikio tyrimo duomenimis (2018 m., naudoti daugiau nei 6 tūkst. stebėjimų). Šie mikro lygmens duomenys aprašo respondentų, kurie yra vyresni nei 65 metai ir gyvena skirtingose Kinijos provincijose, sveikatos būklę, gyvenimo sąlygas ir demografinę situaciją. Be to, naudojami ir agreguoti provincijos lygmens duomenys, apibūdinantys socioekonominę gerovę kiekvienoje provincijoje. Pagrindinių komponentų analizės pagalba buvo sudaryti provincijos lygmens sudėtiniai kintamieji, apibūdinantys ekonominę, socialinę ir medicinos gerovę. Tyrimo metu siekta atsižvelgti į teritorinį heterogeniškumą ir imties dydžio skirtumus regionuose, todėl taikyta hierarchinė Bajeso logistinė atsitiktinio laisvojo nario regresija.

Tyrimo rezultatai rodo, kad ekonominės gerovės augimas lemia depresijos rizikos mažėjimą, o medicinos gerovės augimas – depresijos rizikos didėjimą. Taigi prieiga prie aukštesnio lygio medicinos paslaugų gali atskleisti sveikatos problemas, kurios būtų ignoruojamos kitu atveju. Socialinės gerovės (įvairių paslaugų centrų vyresniems žmonėms) įtaka depresijai buvo nereikšminga. Taigi Kinijos socialinės gerovės politika galėtų būti tobulinama siekiant pagerinti vyresnių žmonių psichologinę būseną.“

Straipsnio bendraautoriai: W. Li (Zhejiang University of Finance and Economics), E. Liu (Saint Louis University), H. Jin (Zhejiang Gongshang University) ir D. Štreimikienė (Kaunas faculty, Vilnius University).

Li, W., Liu, E., Baležentis, T., Jin, H., Štreimikienė, D. (2021) “Association between socioeconomic welfare and depression among older adults: evidence from the China health and retirement longitudinal study”, Social Science & Medicine, 275, 113814.

Nuorodą į straipsnį: https://doi.org/10.1016/j.socscimed.2021.113814