Dvi dienas Vilniuje vykusį NATO viršūnių susitikimą 2023-07-12 (trečiadienio) vakarą vainikavo JAV prezidento Joe Bideno kalba Vilniaus universitete.

Savo kalbą prezidentas J. Bidenas pradėjo nuo Lietuvos istorijos ir jos kovos už laisvę: „Jūs parodėte pasauliui, kad kartu susibūrusių žmonių jėgos neįmanoma užgniaužti. Kartu su broliais ir sesėmis iš Estijos ir Latvijos jūs padėjote užbaigti padalijimų erą per ryšių galią. Baltijos kelias, ne Berlyno siena tapo Europos ateities simboliu.“

JAV prezidentas paminėjo ir 1991 m. sausio 13-ąją už laisvę kovojusius lietuvius: „1991 m. sausį dešimt tūkstančių piliečių savo noru atvyko be ginklų ir stojo ginti televizijos bokšto ir laisvės. 14 didvyrių tragiškai žuvo, šimtai buvo sužeisti. Tačiau visas pasaulis matė, kad priespaudos dešimtmetis neužgesino laisvės liepsnos šioje šalyje. Lietuvos šviesa – jūs ją išlaikėte stiprią, ryškią ir niekada negęstančią. Niekada nepamirškite, kaip tai svarbu. Laisvės gynimas nenutinka per dieną ar metus. Tai mūsų viso gyvenimo darbas. Beprecedentė galimybė sukurti didesnę taiką ir gerovę – dėl tokio pasaulio dirba JAV. Ir tai galime padaryti tik kartu. Mūsų vienybė nesunyks, pažadu jums.“

J. Bidenas pabrėžė ilgus metus trunkančią JAV ir Lietuvos partnerystę: „Ryšys tarp Lietuvos ir Amerikos žmonių visada bus stiprus. Net po nepriklausomybės tarp pirmųjų žmonių, atvykusių į Lietuvą, buvo gausybė amerikiečių iš Ilinojaus. Jų šeimos vis dar tuo didžiuojasi. Los Andželas buvo tik paskui. Daugelis žmonių, atvykusių į Lietuvą, prisiminė Sovietų Sąjungos okupaciją, priespaudą, tačiau šiandien minime atsigavimą, mums ši diena yra atsigavimas ir tai buvo tas nepriklausomybės jausmas, prisikėlimas iš pelenų, kuris tapo apvaizda. Šiandien mes turime valstybę, kuri kovoja už laisvę ir galimybes, kuri gali didžiuotis savo naryste Europos Sąjungoje ir NATO.“

Tęsdamas kalbą, JAV prezidentas pažymėjo NATO vienybę: „Netrukus NATO turės 32 valstybes nares. 32 laisvas, suverenias valstybes, pasirengusias ginti kiekvieną NATO teritorijos centimetrą. Jas visas vienija demokratinės vertybės, šventa priesaika, kad vienos valstybės užpuolimas reiškia visos NATO užpuolimą. NATO vienybė išlieka stipri, tuo negalima abejoti.“

Pasak J. Bideno, pasaulis šiuo metu yra kryžkelėje ir dabartiniai sprendimai nulems ateinančius kelis dešimtmečius: „Žvalgausi po pasaulį šiandien, vykstant karui ir įvairiems kitiems konfliktams. Pasaulyje vyraujant netikrumui, aš vis tiek matau didžiules galimybes sukurti taiką ir gerovę. Matau galimybę didesniam orumui, teisingumui, žmogaus teisėms, nes jos turėtų būti prieinamos visiems. Tai yra toks pasaulis, kurio nori JAV ir kurio link žengiame, bet tai galime pasiekti tik dirbdami kartu. Mums reikia laikytis vienybės dvasios, mes turime siekti bendrų tikslų ir bendrai atsakyti į Rusijos agresiją. Mes tikrai turėtume kartu kurti pasaulį tokį, kokio norime savo vaikams.“

(Tekstas paruoštas Vilniaus Universiteto)

Visą prezdento Joe Bideno kalbą rasite čia: https://bit.ly/46GU31H