Pradžia: 2020-01-10 10:30
Pabaiga: 2020-01-10 11:30

Maloniai kviečiame dalyvauti moksliniame ekonomikos krypties seminare, kurį skaitys kandidatas į EVAF ekonomikos krypties podoktorantūros poziciją.

Vieta: 402 auditorija, VU EVAF

Pranešėjas: Atabek Atayev (Vienna Graduate School of Economics, University of Vienna)

Pavadinimas: Search Markets with Uncertain Product Availability

Santrauka: In many markets buyers are poorly informed about how many active sellers there are (product availability) and prices, and therefore have to spend time to obtain this information. In contrast, sellers typically have a better idea about which rivals offer the product. Information asymmetry between buyers and sellers on product availability, rather than just prices, has not been scrutinized in the literature on consumer search. We propose a theoretical model that incorporates this kind of information asymmetry into a non-sequential search model. Our key finding is that greater product availability may harm buyers by mitigating their willingness to search and, thus, softening competition..

Seminaras vyks anglų kalba. Ekonomikos krypties doktorantų dalyvavimas yra privalomas.