Pradžia: 2019-12-09 16:00
Pabaiga: 2019-12-09 17:00

Vieta: 402 aud.

Pranešėjas: Panu Kalmi (University of Vaasa)

Pavadinimas: The Effects of Game-Based Financial Education: New Survey Evidence from Lower Secondary School Students in Finland

Santrauka: We study the effects of game-based approaches using a sample of lower secondary school students in Finland. Our sample consists of 640 students in around 40 schools in different areas of the country. We focus on three different game-based interventions using a pre- and post-interventions survey design. We compare the effects of interventions (and their combinations) to a control group. We find robust effects with respect to knowledge gains from game-based approaches. We find that the interest of students towards economic issues also increases more with the intervention group than with the control group. However, the effects on self-reported financial behaviors are weak.