Kaip atrodo pirmosios naujų studentų dienos? Kokios baimės juos kankina ir ko imasi universitetas, kad jas išsklaidytų? Naujai išrinktas Vilniaus universiteto Studentų atstovybės (VU SA) prezidentas Klaudijus Melys papasakojo, kas laukia naujųjų pirmakursių ir kaip VU SA ir VU organizuojamos veiklos užtikrina sklandų jų įsitraukimą į geriausio universiteto Lietuvoje gyvenimą.

Koks pirmas ir pats svarbiausias dalykas, kurį turi padaryti ką tik studijų sutartį pasirašęs studentas?

Pasirašęs studijų sutartį VU iškart turėtum susipažinti su savo kuratoriumi – tai VU SA organizuojamai kuratorių programai priklausantis studentas, kuris įveda pirmakursius į studijų procesą, supažindina juos su universiteto specifika, studijomis ir įvairia studentams prieinama veikla. Ir antras žingsnis, be abejo, yra užsiregistruoti į pirmakursių stovyklą, kurioje dar iki studijų gali susipažinti su savo būsimais kolegomis.

Kam studentams reikalingi kuratoriai?

Jų reikia, kad naujus studentus įvestų į patį studijų procesą, supažindintų su erdvėmis, universiteto bendruomene ir pateiktų visą informaciją, kuri reikalinga tiek pačioje pradžioje, tiek vėliau – kaip užsisakyti bendrabutį, kokia mokėjimo tvarka ir t. t.

Be to, kuratoriai iš studentiškos perspektyvos papasakoja apie studijas, ko iš jų tikėtis, kokie dalykai laukia studijuojant, kuo skiriasi viena ar kita studijų programos atšaka. Žinoma, visą šią informaciją gali susirasti internete, tačiau žmogiškasis faktorius labai svarbus. Kai kitas studentas pasakoja apie tai, kas laukia, ir supažindina su visu egzaminų ir studijų procesu, ką tik iš mokyklos atėjusiam pirmakursiui tai reiškia daug. Kuratorius tampa savotišku mentoriumi ir lydi studentus viso studijų proceso metu.

Ką tik iš mokyklos atėjusiam jaunuoliui universitete iš tiesų gali būti nelengva – naujas miestas, žmonės, aplinka, tvarka, galų gale net paskaitos dvigubai ilgesnės už pamokas. Kaip tokioje situacijoje pirmakursiui nepulti į paniką?

Pačių pirmų dienų šoką palengvina kuratorių programa – jie būna šalia pirmakursių nuo pat pirmos akimirkos. Kitas dalykas – prieš dvejus metus VU SA iniciatyva VU pradėta pirmakursių integracijos savaitė. Tai vienas iš didesnių projektų, kuris susideda iš susipažinimo su studijų dalykais, susitikimo su administracijos darbuotojais, dėstytojais, taip pat pristatoma VU biblioteka, Sveikatos ir sporto centras, studentams prieinamos galimybės, klubai, projektai, VU SA veikla. Pirmakursiai sužino, kur jie gali kreiptis, kai prireiks pagalbos.

Naujam studentui dažniausiai baisu ne todėl, kad jis nepažįsta kurso draugų, o dėl to, kad nežino, kaip atrodys studijos ir kokios jos bus. Todėl integracijos savaitė turi pasiekti tuos tikslus ir mes VU SA stengiamės, kad taip ir įvyktų. Praėjusiais metais integracijos savaitėje dalyvavo septyni padaliniai, tikimės, kad šiemet įtrauksime visus keturiolika. Norime, kad šiemet ji dar geriau atitiktų pirmakursių poreikius, todėl kaip tik šiuo metu vykdome apklausą, aiškinamės, kaip tam tikra veikla integracijos savaitės metu paveikė tolimesnę naujų studentų integraciją, kaip įvedė į studijų procesą, kaip per metus pirmakursiams sekėsi dorotis su iššūkiais. Savo veiklą mes grindžiame tyrimais ir duomenimis, todėl tiek integracijos savaitės, tiek kuratorių programos apklausos yra skirtos tam, kad atskleistų pirmakursių lūkesčius. Šiuo metu atrodo, kad jiems aktualiausia buvo informacija apie studijų procesą – į tai stengsimės atsižvelgti ir užtikrinti, kad šio rudens integracijos savaitėje tai atsispindėtų, žinoma, neužmirštant ir kitų veiklų, skatinančių bendruomeniškumą.

Kodėl verta dalyvauti fuksų stovykloje? Ką iš jos gauna būsimi pirmakursiai?

Visa informacija apie VU SA organizuojamas stovyklas yra tinklalapyje fuksai.lt, ten pateikiamos ir programos, vietos, laikai.

Fuksų stovykla yra savotiškas sutrumpintas integracijos savaitės variantas. Per tris dienas geriau susipažįsti su savo grupe, kuratoriais, sužinai, kaip atrodo universitetas, kuo jis skiriasi nuo mokyklos. Iš pradžių pirmakursiams labai nedrąsu – stovykla skirta šiai problemai išspręsti. Mes siekiame patobulinti stovyklų programą dar labiau, kad joje atsirastų įvairesnių veiklų, kurios būtų naudingos per mokslo metus.

Pagrindinis stovyklos privalumas – susipažinimas. Pirmakursiams labiausiai patinka tai, kad jie turi galimybę susipažinti su vyresniaisiais studentais ir atvykusiais alumnais. Jie dažnai pasilieka ilgiau, pasakoja apie savo patirtis, ką veikdavo po studijų, koks buvo jų karjeros kelias ir kokio tikslo vedami jie patys atėjo į universitetą.

Alumnų istorijos labai svarbios pirmakursiams – jie padeda suvokti, kaip studijų metu galima surasti savo nišą, išsigryninti tikslą, suprasti, kodėl esi, kur esi, ko tikėtis baigus ir kokios galimybės laukia universitete. Pirmakursių stovykla padeda jiems pradėti mąstyti kryptingai.

O kaip kitos tradicinės šventės – Rugsėjo pirmosios eisena, krikštynos? Kodėl jos svarbios pirmakursiui?

Man Rugsėjo pirmoji yra pati gražiausia universiteto tradicija. Dar prisimenu, kaip mokydamasis mokykloje per televizorių matydavau siužetus iš VU eisenos ir man tai visada atrodė ypatinga – vien dalyvavimas toje masinėje eisenoje yra labai žavus tapimo tam tikros bendruomenės dalimi pamatas. Rugsėjo pirmosios šventė VU yra tas momentas, kai tu supranti, su kiek moksleivių, ką tik įšokusių į studento roges, tu dirbsi šiais metais – kartu lauksi koridoriuose, prasilenksi kažkur mieste, sėdėsi vienoje auditorijoje, dirbsi prie vieno projekto. Man tai – labai svarbus momentas.

Skirtingi padaliniai turi skirtingas mokslo metų pradžios šventes, veiklas, kurias vykdo su kuratoriais, bet visus vienija bendra eisena. Rugsėjo pirmoji užfiksuoja tą momentą, kai mokinys tampa studentu ir universiteto bendruomenės dalimi. Svarbi ir mokslo metų atidarymo šventė VU Didžiajame kieme, ko gero, tada pirmą kartą pamatai ir išgirsti universiteto rektorių, susipažįsti su VU SA prezidentu. Tai labai bendruomeniška šventė, visą dieną praleidi kartu su studentais, universiteto darbuotojais ir dėstytojais.

Didžioji dalis VU SA padalinių taip pat organizuoja pirmakursių krikštynas. Jos yra tarsi pažymėjimas to momento, kai tampi dar didesne studentiško judėjimo dalimi.

Krikštynos ilgainiui įgauna naujų atspalvių. Jų specifika labai pasikeitė paprasčiausiai dėl to, kad pasikeitė kartos, jų tikslas nebėra kankinti šviežius studentus. Krikštynos dabar labai žmogiškos ir fainos, daugumoje padalinių paremtos orientacinėmis varžybomis, užduotys ir išbandymai visada siejasi su pačiu padaliniu ir jo studijų programų elementais. Orientacinis principas padeda pirmakursiams susipažinti ne tik su savo padaliniu ir studijomis, bet ir visu VU bei pačiu miestu – varžybų punktai dažnai pažymi įvairias nuo studentiško gyvenimo neatsiejamas miesto vietas.

O ką daryti studentui, perėjusiam visas integracijos procedūras, susipažinusiam su studijomis ir galimybėmis ir pajautusiam, kad vis dėlto tai ne jo vieta? Ar jis turi galimybę pereiti į kitas studijas universitete, ar vienintelė išeitis – viską mesti ir kitais metais bandyti vėl?

Žinoma, turi, tik reikia nebijoti, nes būdų yra begalė. VU SA stengiasi visus studentus informuoti apie tai, kokios yra jų galimybės – kaip tą galimą padaryti, kokiais momentais galima stabdyti studijas, pasiimti akademines atostogas ir dar kartą apsvarstyti, kur būtų galima save nukreipti. Universitete veikia ir Studentų paslaugų ir karjeros skyrius, kuris taip pat darbuojasi, kad padėtų studentui susivokti, ko jis nori ir ką gali padaryti.

Tam galimybių tikrai yra. Pavyzdžiui, jeigu žmogus įstojo į ispanų filologiją ir nori pereiti į skandinavistikos studijas – tai įmanoma: per metus išsilygini tam tikrus kreditinius skirtumus ir studijuoji naują programą. Tai labai svarbu akcentuoti naujam, o kartais ir vyresniam studentui – universitete tavimi visiškai pasirūpins, tereikia nebijoti ateiti ir klausti. VU SA yra pirma vieta, į kurią reikėtų kreiptis ir prašyti pagalbos, ji tam ir yra, kad padėtų studentams spręsti tam tikrus iššūkius – reikia neužmiršti šio kontakto.

Aš pats mečiau savo studijas – prieš tai mokiausi kitame universitete, todėl atėjęs į VU jau žinojau, kokios mano galimybės, ko galiu tikėtis per tuos metus. Čia aš pradėjau studijuoti, dirbti ir kartu vykdyti visuomeninę veiklą.

Kalbant apie visuomeninę veiklą – ar VU SA laukiami pirmakursiai? Kodėl jie turėtų prisidėti prie VU SA veiklų?

Susipažinimas su VU SA prasideda nuo sutarčių pasirašymo ir kuratorių programos, pažintis tęsiasi ir fuksų stovykloje, per integracijos savaitę ir krikštynas. Iškart vyksta VU SA pristatymas, pirmakursiai kviečiami ateiti pas mus, bet studentas yra laukiamas visų studijų metu, tikrai nebūtina būti pirmakursiu – įsitraukti galima ir vėliau, ypač per savo studijų valdymą, dalyvaujant studijų programų komitetų veikloje.

VU SA pradeda prisistatymą nuo to, kad kviečia studentus prisijungti siekiant visapusiškai tobulėti ir gauti informacijos, kur būtų galima save nukreipti toliau. Veiklų, į kurias gali įsitraukti, spektras yra labai platus: prasideda nuo studentų nuomonės rinkimo ar skambučio įmonei, o baigiasi tuo, kad Seime svarstai nacionalinio svarbumo klausimus.

VU SA vertybinis pamatas yra labai paprastas – atvirumas, vieningumas, veiklos kokybė, tobulėjimas ir sąžiningumas. Būtent todėl VU SA laukia tokių žmonių, kurie nori dirbti tam, kad VU bendruomenėje būtų kuriama vieninga ir atvira aplinka savarankiškam studento tobulėjimui.

Informacijos šaltinis: VU naujienos.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos