Jonas Balsys

Kapitalo rinkų ir apskaitos konsultacijų grupės vadovas

Kokių svajonių turėjote studijų metais? Ar jos išsipildė?

Norėjau būti didelės įmonės vadovas arba finansų ministras. Vis tik mano karjeros lūkesčiai ir svajonės šiek tiek keitėsi laikui bėgant, kai susiformavo geresnis supratimas apie tam tikrus užkulisinius tokių pozicijų niuansus. Studijų metais negalvojau apie ilgesnį gyvenimą užsienyje, nors galiausiai praleidau net 8 metus už Lietuvos ribų (Silicio Slėnyje, Kalifornijoje, JAV ir Londone). Svarbu turėti tikslą, bet dar svarbiau išnaudoti atsirandančias galimybes ir mėgautis tuo, ką darai. Aš manau, kad ne viskas susiklosto taip, kaip planuoji ar svajoji, bet to ir nereikia tam, kad būtum laimingas.

Kas buvo svarbiausia renkantis, kur studijuoti?

Baigęs Vilniaus Licėjų, aš norėjau studijuoti Lietuvoje ir tuo metu dar nesijaučiau pasiruošęs bandyti laimę užsienyje. Mano a.a. tėvas buvo žinomas Lietuvos hematologas ir Vilniaus Universiteto docentas, tad augdamas nuolat girdėdavau apie VU, žinojau daugelio profesorių ir rektoriaus vardus. Pasirinkau studijuoti vadybą todėl, kad mane domino, kaip veikia verslo įmonės ir nenorėjau savęs susieti su man pernelyg techniškomis sritimis, kaip informatika ar matematika (nors man ir jos gerai sekėsi mokykloje!). Man patiko analizuoti įmonių finansinius rezultatus, suprasti jų vidinius procesus.

Kas svarbiausia siekiant karjeros?

Mano nuomone, kiekvieno žmogaus karjeros kelias yra šiek tiek skirtingas. Visada svarbu išnaudoti savo stipriąsias savybes, nuolatos mokytis ir tobulėti, aktyviai viskuo domėtis, prisiimti asmeninę atsakomybę už savo darbą, išsiugdyti puikią darbo etiką ir sukurti pasitikėjimu grįstus santykius su kolegomis, vadovais, klientais ir kitais svarbiais kontaktais. Norint pasiekti aukščiausias pozicijas taip pat reikia būti drąsiam, mokėti diskutuoti ir reikšti bei apginti savo nuomonę. Iš savo paties patirties norėčiau akcentuoti pačius sunkiausius projektus - per juos susiformuoja ir atsiskleidžia tikras žmogaus charakteris ir gebėjimai, per juos tave gali pastebėti aukščiausio lygio vadovai, todėl reikia tokias progas išnaudoti.

Kokios paskaitos labiausiai patiko? Kurios buvo sudėtingiausios?

Man labiausiai patiko finansų ir apskaitos dalykai. Aš esu skaičių žmogus, o kartu ir mėgstu suprasti visumą (pavyzdžiui, kaip veikia konkreti įmonė). Gal dėl to mane labiau traukė finansai įmonės lygyje, o ne makroekonomika, pinigų politika ir pan. Sudėtingiausia buvo statistika - vis dar atsimenu, kaip mūsų dėstytojas kalbėjo, kad dešimtukui jos niekas nemoka (aš gavau 9)!

Kaip ruošdavotės egzaminams: nuosekliai, viso semestro metu, ar likus kelioms dienoms?

Dar nuo mokyklos (Vilniaus Licėjaus) laikų aš buvau įpratęs prie egzaminų ir jų nebijojau, kas labai padėjo vėliau studijų Universitete metu. Man buvo svarbu mokytis, o ne tik gauti diplomą - todėl mokymuisi skyriau dėmesį visų studijų metu, o ne tik per sesiją. Egzaminams ruošdavausi trumpai, bet koncentruotai. Neretai pasikliaudavau savo loginiu mąstymu ir puikia atmintimi. Man visada buvo svarbus miegas tam, kad būčiau pakankamai energingas, todėl niekada nesiruošdavau egzaminams naktimis. 

Kokias savybes turi geras studentas ir kaip jos padeda siekti karjeros?

Mano nuomone, geras studentas yra tas, kuris nori mokytis, aktyviai mokosi ir atsakingai siekia įgyti kuo daugiau žinių. Norint ką nors pasiekti, reikia investuoti daug savo laiko ir pastangų, išmokti diskutuoti ir reikšti savo nuomonę, analizuoti įvarius informacijos šaltinius ir daryti išvadas. Nereikia bijoti egzaminų, priešingai, reikia juos laikyti galimybe parodyti savo žinias arba suprasti savo silpnesnes vietas. Darbe juk pažymių nebus, bet reikės spręsti daugybę problemų ir klausimų ir parodyti rezultatus - čia tikrai padėtų studijų metu išlavintas žingeidumas, noras diskutuoti, mokėjimas apginti savo nuomonę ir įsiklausyti į kitus. Labai dažnai tarp jaunų žmonių matau baimę kalbėti (per įvairius mokymus ir konferencijas), norą „pasislėpti", pasyvų klausymą (neužduodant klausimų). Šios savybės smarkiai riboja karjeros metu, neleidžia pakankamai džiaugtis pasiekimais ir mėgautis savo atliekamu darbu, koks jis bebūtų. Tad geras studentas turėtų tai suprasti ir stengtis iš tikrųjų mokytis, o ne tiesiog būti universitete. 

Kokios yra didžiausios Jūsų vertybės?

Teisingumas, atsakomybė ir atsidavimas. Tai yra mano kertinės vertybės, kurios daro įtaką mano požiūriui į darbą, kitus žmones ir gyvenimą, o kartu ir mano elgesiui kiekvieną dieną. Jeigu ko nors imuosi, noriu viską padaryti kuo geriau ir teisingiau įdėdamas maksimalias pastangas. To paties tikiuosi ir iš kitų žmonių. Per mokymus prieš keletą metų kiekvienas dalyvis turėjo vienu sakiniu įvardinti savo asmeninę lyderystės viziją. Mano sakinys skambėjo daugmaž taip: „Rodyti pavyzdį, dalintis savo patirtimi ir spręsti svarbias problemas tam, kad mes visi gyventume geresniame pasaulyje." Manau, jis puikiai atspindi mano kertines vertybes.

Kokią didžiausią pamoką išmokote savo karjeros kelyje?

Jau turėdamas apie 10 metų darbo patirtį Londone dalyvavau vienuose lyderystės mokymuose, kuriuose buvome paprašyti įvardinti, ką dabar darytume kitaip karjeros pradžioje. Tai nebuvo mano mintis, bet ji man labai patiko ir taikliai atspindėjo mano paties karjeros kelią. Tai du paprasti žodžiai: „Worry less" (mažiau jaudintis). Neretai atsakingi žmonės, įskaitant mane, per daug jaudinasi ir bijo klaidų, kas gali juos apriboti ir sumažinti pasitikėjimą savimi. Norint labiau mėgautis savo darbu (ir gyvenimu), reikia išmokti valdyti savo mintis ir vengti ribojančių ar negatyvių minčių, kurios galėtų mažinti pasitikėjimą savimi.

Kokiomis asmenybėmis žavitės ir kodėl?

Visuomet žavėjausi daug pasiekusiais ir visame pasaulyje žinomais įmonių ir valstybių vadovais. Manau, daugumą žmonių traukia turtingi ir įtakingi žmonės. Kita vertus, didelė dalis nuomonės apie juos formuojama per įvairius žiniasklaidos ir kitos medijos kanalus ir dabar jau suprantu, kad kai kurią informaciją reikia vertinti atsargiau. Pažįstu nemažai viešai mažai žinomų žmonių, kurie turi labai įdomią patirtį ir yra išskirtinės asmenybės - šiuo metu man įdomesni tokie žmonės. Taip pat mėgstu bendrauti ir diskutuoti su aukščiausio lygio vadovais, mokytis iš jų ir dalintis savo patirtimi. 

Kas labiausiai patinka, teikia malonumą Jūsų veikloje?

Man labai malonu, kai apie projektus, prie kurių prisidėjau, parašo Financial Times (Londone) ar Verslo Žinios (Lietuvoje). Labai mėgstu padėti žmonėms, juos mokyti, įgalinti juos suprasti, kodėl reikia daryti taip, o ne kitaip. Mano nuomone, visuose darbuose yra dalykų, kurie patinka ir kurie nepatinka, nes ne viską galime greitai pakeisti. Svarbu mėgautis pačiu darbo procesu, ieškoti savo darbe įkvepiančių ir motyvuojančių momentų ir vertinti kitų žmonių atliekamą darbą, koks jis bebūtų. Juk nesunku pasakyti „Labas" kolegai, apsaugininkui, valytojui - tuomet ir tavo paties darbo aplinka tampa jaukesnė ir malonesnė.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos