Masculinity in flux? Male managers navigating between work and family

Laikas ir data: 16 - 17 val., 2018 gruodžio 4 d.

Vieta: 402 aud.

Seminaras vyks anglų kalba. Seminaras atviras visiems. Vadybos doktorantų dalyvavimas privalomas.

LT

Mokslinis vadybos krypties seminaras. Pranešėja – Raminta Pučėtaitė (Kauno technologijos universitetas, Vilniaus universitetas).

Raminta Pučėtaitė - KTU docentė, VU vyr. mokslo darbuotoja, aukšto lygio mokslininkė, kuri specializuojasi organizacijų etikos valdymo, organizacijų socialinės atsakomybės ir žmogiškųjų išteklių valdymo srityse, yra publikavusi straipsnius tokiuose žurnaluose kaip Journal of Business Ethics, Business Ethics: A European Review.

Pranešimo pavadinimas: Masculinity in flux? Male managers navigating between work and family.

Bendraautoriai: Anna-Maija Lämsä, University of Jyväskylä School of Business and Economics, Jyväskylä, Suomija; Marija Norvaišaitė, Vilniaus universiteto Kauno fakultetas.

EN

The paper explores male managers’ experience as fathers in a post-Soviet context, Lithuania. This empirical study of 12 male managers’ experiences of work-family integration (WFI), their ways of coping with negative experiences and the role of organizations in reducing conflict and enriching WFI, reveal the emergence of a new paternal identity: fathers who perceive their role as care-givers but for whom this is still subordinate to the dominant role of breadwinner. Men’s dominant coping strategy is relying on their wife, and organizations are perceived as family unfriendly. The managerial implications of the need for organizational support and possible workplace innovations are discussed.